Oznamy katedry
Kde nás nájdete
Katedra pedagogiky a andragogiky
Ružová 13
974 11 Banská Bystrica
- telefón: 048 4464752, 048 446 4764
- e-mail: [email protected], [email protected]
- : UMB
Profil katedry
Katedra pedagogiky a andragogiky PF UMB vznikla 1.9. 2021 ako výsledok snahy koncentrovať potenciál odborníkov zabezpečujúcich vzdelávací proces a vedecko-výskumnú činnosť v študijných programoch zameraných na oblasť výchovy, vzdelávania a poradenstva detí, mládeže, dospelých a seniorov. Táto snaha reaguje na aktuálne spoločenské trendy, ktorých jednotiacim prvkom je vnímanie učenia (sa) ako procesu, ktorý sprevádza človeka počas celého života.Katedra pedagogiky a andragogiky vznikla zlúčením dvoch pracovísk – Katedry pedagogiky a Katedry andragogiky PF UMB a nadväzuje tým na tradície a výsledky pedagogickej a vedecko-výskumnej činnosti, ktoré uvedené pracoviská dlhodobo dosahovali v národnom i medzinárodnom akademickom priestore.
V tomto kontexte sa Katedra pedagogiky a andragogiky PF UMB zameriava na kvalitnú prípravu odborníkov pre rôzne oblasti vzdelávania, preventívno-výchovnej a poradenskej činnosti u detí, mládeže, dospelých a seniorov. Jej poslaním je vedenie študentov k osvojovaniu si schopnosti učiť sa, k pochopeniu konceptov edukácie a jeho uplatneniu v kontexte formálneho aj neformálneho vzdelávania, k tolerancii, k občianskej angažovanosti, k citlivému vnímaniu edukačných a sociálnych potrieb všetkých skupín detí, mládeže a dospelých, vrátane ohrozených a rizikových skupín, a to v rámci ponúkaných učiteľských a neučiteľských študijných programov.
Neoddeliteľnou súčasťou aktivít pracovníkov Katedry pedagogiky a andragogiky je aj kvalitná vedecko-výskumná a publikačná činnosť. Svoj vedecký kredit katedra buduje najmä prostredníctvom aktívnej účasti na vedecko-výskumných a rozvojových projektoch v domácich a zahraničných grantových schémach (VEGA, KEGA, APVV, Erazmus +, Vysegrad fund,...).
V pedagogickej i vedecko-výskumnej činnosti katedra rozvíja intenzívnu spolupráca s významnými odbornými, stavovskými a spoločenskými organizáciami a inštitúciami na Slovensku i v zahraničí (Asociácia inštitúcií vzdelávania dospelých v SR, Národné osvetové centrum, EPALE, ThemPra Social Pedagogy, Metodicko-pedagogickým centrom, Živicou, Edumou, Centrom komunitného organizovania, Nadáciou Milana Šimečku, OZ Preventista a i). Katedra bola iniciátorom vzniku Asociácie sociálnych pedagógov na Slovensku a je aj jej sídlom. Za svoju činnosť získala katedra viaceré ocenenia (Cena AIVD za popularizáciu vzdelávania dospelých,....). Rešpektované postavenie v medzinárodnej vedeckej a odbornej komunite katedra, okrem iného, upevňuje aj organizovaním tradičných medzinárodných vedeckých konferencií (SOCIALIA, EDUKÁCIA DOSPELÝCH) a ďalších vedeckých a odborných podujatí. V súčasnosti katedra participuje na utváraní celosvetovej Global Association of Social Pedagogues and Educators.
Hlavné oblasti výskumu:
- Rizikové správanie u detí, mládeže a dospelých a možnosti jeho prevencie.
- Sociálno-výchovná práca sociálneho pedagóga v školskom prostredí.
- Edukačné zhodnocovanie voľného času detí, mládeže a dospelých so zameraním na záujmové a občianske vzdelávanie.
- Manažment výchovy a vzdelávania.
- Líderstvo v edukácii.
- Andragogické poradenstvo.
- Docilita v edukačných kontextoch.
- Inkluzívne vzdelávannie.
- Implementácia kurikulárnych reforiem do školskej didaktiky.
Ponuka vzdelávania:
Bakalárske štúdium
Magisterské štúdium
Doktorandské štúdium
Rozširujúce štúdium
Rigorózne konanie
Ďalšie vzdelávanie
- Doplňujúce pedagogické štúdium pre učiteľstvo pedagogiky, pre vychovávateľov a asistentov učiteľa
- Kontinuálne vzdelávanie – prípravné atestačné vzdelávanie na prvú atestáciu pre odborných zamestnancov – sociálnych pedagógov v školách a školských zariadeniach