prof. PaedDr. Dana Hanesová, PhD.
Ružová 13
974 11 Banská Bystrica
Slovenská republika
- Kancelária: C129
- Telefón: 048 446 4762, 048-48-4464762
- Email: [email protected]
Profesijná charakteristika
D. Hanesová svoje doktorandské štúdium ukončila v r. 2003 v odbore Teória vyučovania predmetov všeobecnovzdelávacej a odbornej povahy v špecializácii teória vyučovania cudzích jazykov na Univerzite Komenského v r. 2003, v r. 2005 na Univerzite Mateja Bela získala docentúru v odbore Učiteľstvo umelecko-výchovných a výchovných predmetov a v r. 2017 bola menovaná za profesorku pedagogiky.
Na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pôsobí od roku 1993, spočiatku na katedre teológie a katechetiky, kde pôsobila aj v pozícii vedúcej katedry. Od roku 2019 pôsobila na katedre pedagogiky na pozícii garantky magisterského študijného programu Sociálna pedagogika a doktorandského programu Pedagogika, je tiež garantkou habilitačných a inauguračných konaní v odbore Pedagogika. V r. 2019 a 2020 sa začala viac venovať problematike service-learningovej stratégie učenia a učenia sa na vysokej škole. Získala tiež zahraničný certifikát v oblasti sociiálnej pedagogiky. Od r. 2020 bola hlavnou osobou zodpovednou za uskutočňovanie, kvalitu a rozvoj doktorandského študijného programu Edukačné vedy a zároveň jednou z pätice osôb zodpovedných za Bc program Výchova a vzdelávanie detí, mládeže a dospelých a Mgr. programu Manažment a poradenstvo vo výchove a vzdelávaní v rámci odboru Učiteľstvo a pedagogické vedy na PF UMB. Od r. 2020 pôsobí ako hlavná osoba zodpovedná za odbor habilitačného a inauguračného konania Pedagogika.
Vo svojej vedecko-výskumnej, pedagogickej a publikačnej činnosti sa venuje viacerým pedagogickým (sociálno-pedagogickým, pedeutologickým) ako aj konkrétnym didaktickým témam (rozvíjanie kritického myslenia a iných transverzálnych kompetencií), komparácii edukačných systémov a pedagogiky vo svete, morálnemu a duchovnému rozvoj detí a mládeže, komparatívnym témam v sociálnej pedagogike, rozvoju plurilingválnej a multikultúrnej kompetencie študentov a vyskoškolských pedagógov. Týmto a ďalším témam sa venovala v rámci 30 výskumných úloh a projekov. Ako autorka a spoluautorka publikovala 18 vedeckých monografií, 9 vysokoškolských učebných textov a vyše 170 vedeckých príspevok a štúdií publikovaných v zahraničných a domácich vedeckých časopisoch, vedeckých a konferenčných zborníkoch - z toho 21 výstupov evidovaných v databázach Current Contents Connect, WoS a Scopus, ako aj niekoľko desiatok odborných príspevkov. Na tieto výstupy eviduje 600 ohlasov, z toho 85 registrovaných v citačných ohlasoch a ďalších takmer 300 ohlasov v zahraničí. Prednášala na vyše 110 vedeckých a odborných konferenciách, z toho 55 v zahraničí. Absolvovala 17 výskumných a prednáškových pobytov (v Británii, USA, Nemecku, Holandsku, Fínsku, ČR). Sama sa podieľala na organizovaní 19 konferencií, odborných seminárov a podujatí, v rámci ktorých mala možnosť rozvíjať aj svoje organizačné schopnosti, schopnosť spolupracovať so zástupcami školskej praxe, mimovládnych organizácií.
Podieľala sa na príprave viacerých akreditačných spisov študijných programov. V praxi pôsobí aj ako lektorka a mentorka v SR aj v zahraničí (Driestar Educatief Holandsko). Po r. 2000 pôsobila vyše 10 rokov zároveň aj ako učiteľka základnej školy, z toho 2 roky v pozícii riaditeľky. Za svoju činnosť získala niekoľko ocenení, napr. Európska značka kvality za iniciatívy v jazykovom vzdelávaní (2004) za odborné jazykové vzdelávanie učiteľov materských a základných škôl v praxi; Strieborná medaila UMB za úspešné vedenie medzinárodných vedecko-výskumných a mobilitných projektov a za aktívne rozvíjanie medzinárodnej spolupráce univerzity a jej pedagogickej fakulty (2014); Pamätná plaketa za dlhoročný významný prínos k rozvoju fakulty, pedagogickú, vedecko-výskumnú a publikačnú činnosť (2014). Jej publikácie sa využívajú v rámci vysokoškolských predmetov na iných vysokoškolských pracoviskách (v zahraničí: Gouda – Holandsko; Brno, Ostrava, České Budějovice – ČR; v SR: PF PU v Prešove, FPV ŽU v Žiline). V r. 2021 bola prizvaná podieľať sa na príprave celosvetovej Global Alliance of Social Educators and Social Pedagogues.
K jej najnovším publikáciám patrí učebnica pre učiteľov cudzích jazykov v primárnej edukácii Jazyky hravo a zmysluplne (november 2024) - výstup z projektu KEGA Tvorba webového portálu metodickej podpory výučby cudzích jazykov v primárnom vzdelávaní.
D. Hanesová
Vedecko-pedagogická charakteristika/Researcher's profile 29 March 2025