Oznamy katedry
Kde nás nájdete
Katedra elementárnej a predškolskej pedagogiky PF UMB
Ružová 13
974 11 Banská Bystrica
- telefón: 048 4464852, 048 446 4851
- e-mail: [email protected]
- : KEPPg UMB
Profil katedry
Katedra ponúka bohaté študijné programy, ktorými pripravuje do praxe učiteľky materských škôl, vychovávateľov v školskom klube, asistentov učiteľa a učiteľov primárneho vzdelávania. Vedenie študentov je založené na princípoch humanisticky orientovanej pedagogiky. Katedra je špecifická svojím variabilným zložením. Spája v sebe vedeckých pracovníkov a učiteľov, ktorí sa venujú nielen otázkam pedagogiky a jej disciplín, ale aj matematiky, slovenského jazyka a literatúry a odborových didaktík. Prítomný duch ľudskosti, súdržnosti a tímovej práce vedie pracovisko k spoločným cieľom, výzvam a výsledkom, ktorých pridanou hodnotou je práve vítaná interdisciplinarita.
Katedra preukazuje nepretržitú medzinárodne akceptovanú vedecko-výskumnú činnosť. Aktívne rieši vedecké, ale i rozvojové projekty s dôrazom na medzinárodnú spoluprácu. Najintenzívnejšie pracovné kontakty udržuje s Univerzitou v Opole (PL), s Univerzitou Kazimíra Veľkého v Bydgoszczi (PL), s Karlovou univerzitou v Prahe (ČR), Masarykovou univerzitou v Brne (ČR), Ostravskou univerzitou v Ostrave (ČR) a tiež s Windesheim University v Zwolle (NL). Aktuálne rozvíja spoluprácu s univerzitami v Bosne a Hercegovine v rámci projektu ERAZMUS +, do ktorého katedra prináša svoje skúsenosti v tvorbe študijného programu predškolská pedagogika a v oblasti modernizácie výučbových stratégií v príprave učiteľov.
Katedra spolupracuje so sekciou pre medzinárodnú spoluprácu pri Ministerstve školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR a s Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Aktívne sa podieľa na príprave a realizácii vzdelávacích aktivít pre krajanských učiteľov a deti zahraničných Slovákov. Prioritou katedry je i odborná angažovanosť v oblasti ďalšieho vzdelávania učiteľov v praxi a aktívna spolupráca so širokou sieťou cvičných učiteľov materských a základných škôl.
Hlavné oblasti výskumu:
- Inovácia a modernizácia študijných programov
- Výskum učiteľa, jeho profesiografia a spôsobilosti
- Výskum kurikula, kurikulárnych reforiem a školskej reality