PhDr. Beata Žitniaková Gurgová, PhD.
Ružová 13
97411 Banská Bystrica
- Kancelária: C 203
- Telefón: 048 446 4725, 048/4464725
- Email: [email protected]
Profesijná charakteristika
PhDr. Beata Žitniaková Gurgová, PhD.pracuje na Katedre psychológie PF UMB od roku 2004 ako odborná asistentka. Od roku 2014 plní funkciu kreditovej koordinátorky Ais v rámci Katedry psychológie. Je členkou Akademického senátu Pedagogickej fakulty.
Na katedre zabezpečuje povinné, povinne voliteľné a výberové predmety v odbore psychológia, v odbore učiteľstvo psychológie, predškolská pedagogika, sociálna práca a andragogika. V súčasnosti prednáša a vedie semináre z predmetov Sociálna psychológia, Psychológia nadania,
Psychobiológia a Základy anatómie a Psychológiu reklamy. Okrem toho vedie sociálno-psychologické tréningy v odbore: učiteľstvo psychológie a v odbore: Predškolská pedagogika v bakalárskom aj magisterskom stupni.
V rámci svojej vedecko-výskumnej a publikačnej činnosti participovala v rámci riešiteľského tímu na projekte VEGA č. 1/2507/05 „Hodnotová orientácia mládeže v kontexte transformácie spoločnosti" (zodpovedný riešiteľ: doc. PhDr. V. Salbot, CSc.). Bola zodpovednou riešiteľkou v grantovej úlohe UGA (Univerzitná grantová agentúra UMB) "Perfekcionizmus vo vzťahu k vybraným osobnostným premenným" (2010-2012). Bola členkou riešiteľského tímu v projekte VEGA 1/0760/16 s názvom: Vzťah agresivity a vybraných osobnostných charakteristík športovcov v súvislosti k športovému zameraniu, výkonnosti a veku. V súčasnosti participuje ako členka riešiteľského tímu v projekte APVV-17-0557 Psychologický prístup k tvorbe, implementácii a overovaniu kompetenčného modelu rozvoja lídrov v edukácii a v projekte VEGA
1/0491/20 Pohybová aktivita a indikátory zdravia u detí mladšieho školského veku pod vedením doc. Albertyho.
Vlastnú vedecko-výskumnú činnosť orientuje hlavne na problematiku perfekcionizmu, ku ktorej publikovala v roku 2018 monografiu. Posledné roky sa výskumne zameriava na problematiku osamelosti u mladých ľudí.
Doteraz publikovala 3 kapitoly vo vedeckých monografiách, 2 vysokoškolské učebnice (1 z toho v spoluautorstve), 2 skriptá (1 z toho v spoluautorstve), 1 príspevok v karentovanom časopise, 4 príspevky evidované v databázach Scopus alebo WOS.
Absolvovala množstvo workshopov a kurzov zameraných na expresívne terapie. V súčasnosti je účastníčkou psychoterapeutického výcviku tanečno-pohybovej terapie v Prahe. Získané poznatky a skúsenosti ďalej využíva pri vyučovaní zážitkových predmetov pre odbor: Psychológia, ale aj učiteľské kombinácie.