Všeobecné informácie o prijímacom konaní

Všeobecné informácie  o prijímacom konaní

Podmienkou účasti na prijímacom konaní je ukončené vzdelanie nižšieho stupňa: na bakalárske študijné programy – stredoškolské s maturitou, na magisterské študijné programy – bakalársky stupeň VŠ vzdelania so štátnou skúškou.

V programoch,  v ktorých sa koná talentová skúška, je jej úspešné vykonanie podmienkou postupu do písomnej  časti prijímacích skúšok. O úspešnosti v prvom kole rozhodne dekan na základe odporúčania komisie pre prijímacie skúšky. Talentové skúšky pre uchádzačov o štúdium učiteľstva výtvarného umenia a hudobného umenia budú formou praktických skúšok.

Obsah prijímacích skúšok v oboch kolách je pri jednotlivých odboroch (vrátane rozsahu talentových skúšok) spresnený v tézach, ktoré dostane každý uchádzač o štúdium a budú zverejnené na www.pdf.umb.sk.

Na bakalársky študijný program predškolská a elementárna pedagogika sa talentové prijímacie skúšky nekonajú.

V prípade medzifakultných učiteľských študijných programov podmienky prijatia pre časť štúdia, ktorú nerealizuje PF UMB,  formuluje a zverejňuje príslušná fakulta.

Ak sa uchádzač chce prihlásiť na viac študijných odborov,  resp. študijných programov na Pedagogickej fakulte, musí si podať samostatnú prihlášku na každý študijný program zvlášť a zaplatiť poplatok za každú prihlášku.

Na ten istý študijný odbor a študijný program  sa uchádzač nemôže prihlásiť súčasne na denné aj externé štúdium.

Prihlášky musia obsahovať všetky prílohy uvedené v pokynoch na prihláške na str. 3 a potvrdenie o úhrade poplatku. Poplatok sa nevracia. Neúplné prihlášky budú vrátené. Presuny prihlášok v rámci študijných odborov a študijných programov nie sú možné po 31. marci  2019. O konaní náhradných alebo dodatočných termínov prijímacích skúšok rozhodne dekan na základe aktuálnej situácie.

Bakalárske študijné programy:

Doklady o úspešnom absolvovaní maturitnej skúšky pre prijatie na bakalárske študijné programy je potrebné doručiť na študijné oddelenie PF UMB bezprostredne po jej vykonaní. O prijatí rozhoduje výsledok prijímacej skúšky.

Magisterské študijné programy:

Doklady o úspešnom absolvovaní bakalárskeho štúdia vrátane výpisu o váženom študijnom priemere dosiahnutom počas bakalárskeho štúdia (potvrdené študijným oddelením fakulty, kde uchádzač Bc. štúdium absolvoval) je potrebné doručiť na študijné oddelenie PF UMB. O prijatí rozhoduje vážený študijný priemer dosiahnutý v Bc. štúdiu prislúchajúceho ŠP.

‒        Zásady konania prijímacích skúšok sa vzťahujú na denné i externé  Bc. Mgr. a PhD. štúdium. Dekan PF UMB má právo na základe aktuálneho stavu v počtoch uchádzačov na príslušný program rozhodnúť o nekonaní prijímacích skúšok alebo ich niektorej časti.

‒        Dekan PF UMB má právo na základe aktuálneho stavu (zväčša podľa počtu prihlásených) rozhodnúť o nerealizovaní študijného programu v danom akademickom roku.

‒        Základnou podmienkou prijatia na štúdium je úspešné vykonanie prijímacích skúšok, ak nerozhodol dekan inak.

‒        V prípade nižšieho počtu uchádzačov, ako je plánovaný počet prijatých študentov, môže dekan fakulty rozhodnúť o odpustení prijímacej skúšky.

‒        V prípade vyššieho počtu uchádzačov, ako je plánovaný počet prijatých študentov pri nekonaní prijímacích pohovorov, bude v Bc. štúdiu kritériom na prijatie študijný priemer strednej školy (so zohľadnením výsledkov maturitnej skúšky) a v Mgr. štúdiu vážený študijný priemer z Bc. štúdia (so zohľadnením výsledkov zo štátnej bakalárskej skúšky).

‒        Do 30 dní po ukončení prijímacích skúšok dostanú uchádzači oznámenie o prijatí alebo neprijatí na štúdium. V súlade so Štatútom PF UMB sa uchádzači môžu odvolať proti rozhodnutiu dekana o neprijatí na štúdium do 8 dní od  doručenia oznámenia.

‒        V osobitných prípadoch môže byť rozhodnutie  o prijatí podmienečné, ktoré po doplnení menovanej podmienky nadobudne platnosť v uvedenom  termíne.

‒        Pri prijímaní zahraničných študentov sa postupuje ako u študentov zo SR a dekan fakulty  vychádza z odporúčaní MŠVVaŠ SR, resp. postupuje individuálne v súlade so zákonom o vysokých školách.

‒        O konaní náhradných alebo dodatočných termínov prijímacích skúšok rozhodne dekan na základe aktuálnej situácie.

Uchádzači o štúdium, ktorí absolvovali predchádzajúci stupeň vzdelania v zahraničí, sú povinní podľa Zákona č. 422/2015 Z. z. o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov predložiť uznanie dokladu o vzdelaní získanom mimo územia Slovenskej republiky. Rozhodnutie o uznaní dokladov o vzdelaní je povinný prijatý uchádzač o štúdium predložiť najneskôr v deň zápisu na štúdium.

Obsah a kritériá prijímacích skúšok sú rovnaké pre denné aj externé formy štúdia na PF UMB. Každoročne sa aktualizujú a schvaľujú v AS PF UMB. Zverejňujú sa webovej stránke fakulty.