Na Radvanskom jarmoku sa predstaví aj naša Univerzita Mateja Bela

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

UMB je oficiálnym partnerom mesta BB a tento vzťah rozvíja aj svojou participáciou na príprave a realizácii programov Radvanského jarmoku 2016. Predstaví sa predovšetkým v piatok 9. septembra 2016 na Námestí SNP v otváracom ceremoniáli a takisto interaktívnou prezentáciou univerzity v stánku UMB pri Barbakane.

Režijnej koncepcie piatkových programov Otvorte sa brány o 16:00 hod., Odetí do krásy o 20:30 hod. a následného projektu Premeny zdedenej krásy sa zhostil umelecký vedúci Univerzitného folklórneho súboru Mladosť, odborný asistent Katedry hudobnej kultúry Pedagogickej fakulty UMB Mgr. art. Martin Urban, PhD.

Otvárací ceremoniál sa nesie v duchu zápisov artefaktov do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, kam patrí aj samotný Radvanský jarmok. Tento rok je pozornosť venovaná modrotlači, horehronskému viachlasnému spevu a jarmoku remesiel ÚĽUV. Dramaturgiu programu preto autor koncipoval ako oslavu týchto prvkov a prostredníctvom UFS Mladosť aj samotná UMB oficiálne podporuje kandidatúru horehronského viachlasu do UNESCO.

V programe sa predstavia speváci z horehronských obcí Vernár, Telgárt, Šumiac, Pohorelá a Heľpa, ženská spevácka skupina Trnki, folklórna skupina Brezinky z Polomky, folklórne súbory Urpín a Mladosť.

Vizuálna koncepcia scény využíva modrotlač. Katedra výtvarnej kultúry PF UMB pripravuje maľovanie vzorov z modrotlače na plochu námestia. V programe Odetí do krásy sa okrem tradičných krojov Horehronia a Podpoľania predstavia aj tanečnice oblečené do šiat módnej návrhárky Jany Gavalcovej, z jej rezonujúcej kolekcie True blue.

Interaktivitu s divákom vo večernom programe Premeny zdedenej krásy UFS Mladosť rozvinie aj vtipnou tanečnou školou posediačky a karaoke spevom známych piesní Horehronia. Autori veria, že bude spievať celé námestie ako oslavu dedičstva, ktoré nás definuje, ktoré reprezentujeme a rozvíjame.

V stánku UMB okrem iných aktivít predvedieme tanečnú školičku pre deti a všetkých čo sa chcú zabaviť. Učiť sa budú tanečné hry a jednoduché tance zo stredného a východného Slovenska. Tanečná škola je naplánovaná na piatok 9. septembra 2016 o 17:00 hod. a na sobotu 10. septembra 2016 o 14:00 hod.

Zdroj: UMB BB, Foto: ilust.