Dekrét od prezidenta Andreja Kisku si preberá profesorka Renáta OriňakováKP SR

18.05.2017, 13:23
Autor:
redredTASRTASR

Na slovenských vysokých školách pribudne 30 nových profesorov. Menovacie dekréty im dnes v Prezidentskom paláci odovzdal prezident SR Andrej Kiska. Nových profesorov budú mať napríklad odbory geológia, pediatria, telekomunikácie, chirurgia, mikrobiológia či sociálna práca.

Kvalitné vzdelávanie podľa Kisku formuje aj to, aké hodnoty držia našu spoločnosť pohromade. Aké pravidlá a normy správania považujeme za spravodliví a ako si vynucujeme ich dodržiavanie. A na akých cieľoch sa ako krajina dokážeme dohodnúť. „Vo všetkom tomto vnímam vašu úlohu ako nezastupiteľnú. Aj od vás osobne závisí, čo a ako sa bude na našich vysokých školách vyučovať, aké kvalitné budú vedecké a výskumné výstupy našich univerzít,“ uviedol v príhovore Kiska.

Hlava štátu zároveň požiadala nových profesorov, aby vytvárali tlak na zvyšovanie kvality vzdelávania, vedy a výskumu. Slovenská veda, vrátane vysokoškolskej, podľa Kisku, zaostáva v porovnaní s inými vyspelými krajinami. Zato v nekvalitných časopisoch, má druhý najvyšší podiel výstupov z krajín OECD.

„Myslím, že je spoločnou úlohou všetkých zodpovedných prijať nevyhnutné opatrenia proti týmto praktikám,“ zdôraznil prezident s tým, že proti tolerovaniu nekvality a financovaniu podpriemerných výsledkov z verejných zdrojov na vysokých školách sa treba postaviť razantnejšie.

Kiska naposledy menoval profesorov v novembri minulého roka. Vtedy si z jeho rúk prevzalo dekréty 20 vysokoškolských pedagógov.

Zoznam profesorov, ktorých vymenoval Andrej Kiska:

Roman Aubrecht, odbor geológia
Angelika Bátorová, odbor vnútorné choroby
Katarína Bednárová, odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo
Peter Brída, odbor telekomunikácie
Ingrid Brucknerová, odbor pediatria
Marcela Capcarová, odbor spracovanie poľnohospodárskych produktov
Róbert Dankovčík, odbor gynekológia a pôrodníctvo
Pavol Findura, odbor mechanizácia poľnohospodárskej a lesníckej výroby
Pavol Galajda, odbor telekomunikácie
Dana Hanesová, odbor pedagogika
Josef Jampílek, odbor farmaceutická chémia