Žilinský Večerník

19. marec 2024 | Jozef
| 1°C

Halový šport

Moravčík chce s mladým tímom uhrať nadstavbu

Už túto sobotu rozohrajú zápasmi 1. kola druhú najvyššiu súťaž mužov. Medzi deviatimi účastníkmi sú opäť aj basketbalisti MBK ŽU Žilina, ktorí v uplynulej sezóne skončili na 3. mieste.

22.09.2016 | 13:30

Súťaž sa bude hrať v tomto ročníku po novom. Kým vlani bolo 13 mužstiev v základnej časti rozdelených do dvoch skupín (východ, západ), teraz bude iba jedna skupina. Základná časť potrvá od 24. 9. do 12. 2. 2017. Po jej skončení prvých päť tímov postúpi do nadstavby o konečné 1. – 5. miesto, zvyšné štyri budú pokračovať o konečné 6. – 9. miesto, pričom v oboch skupinách sa výsledky zo základnej časti započítajú mužstvám aj do tabuľky v nadstavbe. Tá pokračuje od 25. 2. do 14. 5. 2017, jej víťaz získa právo postupu do extraligy.
O príprave a novinkách v tábore žilinských basketbalistov sme sa porozprávali s mladým, iba 25-ročným trénerom Marošom Moravčíkom, ktorý v tejto funkcii vystriedal Milana Rožánka.

Ste nezvyčajne mladý tréner pri prvoligovom tíme, skúste sa našim čitateľom trochu predstaviť.
Športovo som spätý so žilinským basketbalom, prešiel som celou mládežníckou pyramídou. Teoretické vzdelanie mi dala Pedagogická fakulta UMB v Banskej Bystrici v kombinácii telesná výchova – trénerstvo, za Bystricu som aj tri roky hral. Krátko som si vyskúšal aj Francúzsko, posledné dva roky som hral doma v Žiline.

Pri porovnaní s vlaňajšou sezónou nastali v 1. lige výrazné zmeny. Ubudli štyri tímy, hrať sa bude po novom. Čo očakávate od súťaže, aký máte s mužstvom cieľ?
Kvalitatívne bude chýbať Lučenec, ktorý postúpil do extraligy a výkonnostne vyčnieval nad ostatnými.
Predpokladám, že súťaž bude veľmi vyrovnaná, k čomu isto prispejú aj Krompachy a Levice B, ktoré postúpili z 2. ligy. Naším cieľom je skončiť v prvej päťke, ak sa nám to podarí, dáme si ďalší cieľ v nadstavbe.

Aký máte k dispozícii hráčsky káder?
Momentálne jedenásťčlenný, s najväčšou pravdepodobnosťou vekovo najmladší v lige, z pohľadu funkcií hráčov vyvážený. Tvoria ho (za menom vek, post): Michal Hájek (1993, krídlo), Adrián Beňadik (1991, rozohrávač), Róbert Rožánek (1996, R, K), Filip Obr (1992, R), Ondrej Šoška (1978, pivot aj asistent trénera), Tomáš Boroň (1997, P), Michal Slavík (1997, P), Šimon Ďuriš (1998, R), Braňo Ďurčík (1998, K), Tomáš Mikšík (1998, K) a Marek Čurilla (1998, P). Poslední štyria sú hráči, ktorí budú do mužstva pendlovať z juniorky. Verím, že po vyliečení zo zranenia pribudne do kádra aj Jakub Merešš (1996, P).

Ako ste spokojný s priebehom prípravy?
Začali sme 8. augusta, trénovali sme denne jednofázovo. Takmer tri týždne sme naháňali kondíciu, postupne sme sa stále viac venovali činnostiam s loptou, od 30. augusta pribudli aj prípravné zápasy. Chcel by som, aby sme ich do začiatku súťaže odohrali 7 – 8, čo by sa nám malo podariť. Tréningová morálka hráčov je dobrá, som spokojný s ich prístupom, vidieť, že chcú výkonnostne napredovať. Veľmi dobre sa mi spolupracuje aj s Ondrejom Šoškom, sme bývalí spoluhráči, vyznávame rovnakú filozofiu.

ŽREB ŽILINY V ZÁKLADNEJ CASTI SÚTAŽE
1. kolo: 24. 9.: Žilina – BK MŠK Kežmarok (odveta 4. 12.), 2. kolo: 25. 9.: Žilina – PU Akademik Prešov (odveta 3. 12.), 3. kolo: 8. 10.: MBK AŠK Trnava – Žilina (odveta 18. 12.), 4. kolo: 9. 10.: VŠE Karlovka Bratislava B – Žilina (odveta 17. 12.), 5. kolo: 22. 10.: IMC Slovakia Pov. Bystrica – Žilina (odveta 14. 1.), 6. kolo: 23. 10.: Žilina má voľno, 7. kolo: 5. 11.: Žilina má voľno, 8. kolo: 6. 11.: Žilina – MŠK BK Žiar nad Hronom (odveta 28. 1.), 9. kolo: 19. 11.: BK ŠKP Štart Bratislava – Žilina (odveta 12. 2.), 10. kolo: 20. 11.: MŠK Iskra Petržalka – Žilina (odveta 11. 2.).

POZVÁNKA NA 1. LIGU MUŽOV
Sobota 24. 9. o 16.00 h: MBK ŽU Žilina – BK MŠK Kežmarok. Nedeľa 25. 9. o 10.00 h: MBK ŽU Žilina – PU Akademik Prešov. Oba zápasy sa budú hrať v telocvični Slávie ŽU na Ul. vysokoškolákov (Veľký Diel).

Foto: Archív