RSS RSS print

Darujte krv 2-ročnému chlapčekovi

Vážení kolegovia a študenti,

obraciame sa na vás s prosbou o pomoc pre 2-ročného Peťka Dendiša, ktorý je hospitalizovaný na onkológii v Banskej Bystrici. Pri liečbe jeho ochorenia potrebuje krv A negatív. Stačí pri odbere nahlásiť meno pacienta a nemocnicu, v ktorej sa lieči (Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta BB). Nemusíte mať krvnú skupinu A negatív, môžete na jeho meno darovať akúkoľvek krvnú skupinu, nemocnica mu podá takú skupinu, ktorú potrebuje.

V prípade, že môžete darovať krv, rodičia Vám budú veľmi vďační za najcennejšiu ľudskú pomoc. Darovaním krvi, darujete Peťkovi život!

Kde darovať krv:

Národná trasfúzna služba SR, Námestie Ludvíka Svobodu 1, 975 17 Banská Bystrica

Odberové centrum Banská Bystrica sa nachádza v priestoroch Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica, v budove monoblokov B1, 2.poschodie.

Kedy: denne od 7.00 do 14.00 hod.

Celý proces darovania krvi trvá, od registrácie až po odchod domov, približne hodinu a samotný odber len 5 - 15 minút, počas ktorých daruje darca 450 ml krvi. Nie je nutné prísť výlučne ráno.

Pokiaľ ste sa rozhodli darovať krv, musíte spĺňať všeobecné základné kritériá:

• Musíte mať vek od 18 do 60 rokov. Pokiaľ ste pravidelným darcom, môžete darovať krv až do svojich 65 rokov. Frekvencia darovania je pre mužov 3 mesiace a pre ženy 4 mesiace od posledného odberu.
  • Musíte mať telesnú hmotnosť minimálne 50 kg.
  • Nesmiete byť nosičom vírusu HIV (mať AIDS)
  • Nemôžete byť po prekonaní hepatitídy (žltačky) typu B a C.
  • Nemôžete trpieť na iné závažné a chronické ochorenia.

Príprava na darovanie krvi

Je nutné, aby ste boli pred odberom dostatočne hydratovaní. 24 hodín pred odberom vypite dostatok tekutín, minimálne 2 litre (vodu, minerálku, čaje, ovocné šťavy). Ráno pred odberom vypite 500 ml tekutín. Čierna káva je tiež povolená (okrem povinného pol litra čaju).

Nehladujte! Na odber krvi nechoďte nalačno! Večer pred odberom a taktiež tesne pred odberom nejedzte tučné jedlá (syry, maslo, smotanu, mäsové jedlá a výrobky, údeniny...). Vhodné je jesť ľahké sacharidové jedlá: ovocie, zeleninu, sucháre, netukové pečivo, džem, med ...

Pred odberom krvi nefajčite (minimálne 6 hodín), nepite alkohol (aspoň 12 - 14 hodín) a 24 hodín pred odberom sa nevystavujte priveľkej psychickej a telesnej námahe, vynechajte tréningy a návštevu posilňovne.

Alkohol, tučné jedlá, telesná námaha a niektoré lieky môžu prechodne spôsobiť zvýšenú aktivitu pečeňových enzýmov (ALT). Dbajte na to, aby ste boli oddýchnutí, čerství, po výdatnom spánku, pretože váš fyzický stav sa odzrkadlí na kvalite vašej krvi.

Príchod do transfúziologického zariadenia a registrácia

Preukážete sa občianskym preukazom a vašou kartou poistenca a pokiaľ nie ste prvodarca, aj vašou kartou darcu krvi.

Vyplníte dotazník pre darcu krvi, plazmy a krvných buniek, ktorý zahŕňa vaše osobné identifikačné údaje a rôzne dôležité otázky týkajúce vášho zdravia, životného štýlu, rizikových faktorov a vami prekonaných chorôb.

Celý dotazník sa nachádza na webovej stránke, kde si ho môžete vopred pozrieť. Vypĺňa sa pri každej jednej návšteve transfúziologického zariadenia

Informácie čerpané zo stránky: http://www.ntssr.sk/kde-darovat-krv/banska-bystrica