Pedagogická fakulta Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici

Rigorózne skúšky

Rigorózna skúška spojená s obhajobou rigoróznej práce

 Rigorózna skúška sa vykoná pred skúšobnou komisiou zriadenou pre rigorózne konanie. Priebeh rigoróznej skúšky a vyhlásenie jej výsledkov sú verejné.

Obhajoba RP prebieha formou kolokviálnej skúšky. Rigorandi majú pri obhajobe práce preukázať rozšírené a hlbšie vedomosti študijného programu Psychológia, chápanie psychologických súvislostí v kontexte odboru.

 Obhajoba prebieha nasledovným spôsobom:

1. Študent najprv stručne oboznámi skúšobnú komisiu s cieľom a obsahom svojej RP.

2. Po tejto úvodnej časti oponent práce prečíta posudok, kde si členovia komisie všímajú predovšetkým tieto kritériá: (1) formulácia zámerov a cieľov rigoróznej práce a ich naplnenie; (2) obsahová úroveň (odbornosť – hĺbka a kvalita): a) teoretickej časti práce b) empirickej časti práce; (3) použité metódy a postupy riešenia; (4) štruktúra, logika členenia a proporcionalita práce (štruktúra IMRAD); (5) úroveň výsledkov, záverov a ich využiteľnosť pre prax; (6) formálne náležitosti, grafická úprava, rozsah práce; (7) práca s literatúrou (vrátane citácií); (8) jazyk a štýl vyjadrovania; (9) zhodnotenie využiteľnosti výsledkov práce v praxi (aplikácia teoretických záverov).

3. V ďalšej časti obhajoby študent odpovedá na otázky, ktoré mu boli zadané v posudkoch oponenta a konzultanta. Vyjadruje sa ku kritickým poznámkam a vysvetľuje prípadné nejasnosti.

4. Obhajoba pokračuje formou kolokviálnej skúšky. Študenti majú pri obhajobe práce preukázať vedomosti zo študijného programu Psychológia a schopnosť integrovane ich využiť v argumentácii. Absolvent pred komisiou odpovedá na otázky zadané členmi komisie.

 

Rozhodovanie skúšobnej komisie o výsledkoch rigoróznej skúšky sa uskutoční na neverejnom zasadaní skúšobnej komisie.

Absolvovaním rigoróznej skúšky s obhajobou rigoróznej práce rigorand:

1.Nadobudne hlbšiu znalosť poznatkov z riešenej problematiky rigoróznej práce a širších súvislostí v oblasti psychológie.

2.Je schopný porozumieť kontextom riešeného problému, formulovať jasné závery z rigoróznej práce a jasné odporúčania pre prax.

3.Je schopný porozumieť vzájomným vzťahom poznatkov z jednotlivých psychologických disciplín.

 Predmety rigoróznej skúšky pre odbor Psychológia

  1. povinne: psychológia
  2. povinne: pedagogická psychológia
  3. povinne-výberovo:  disciplína z vedného základu rigoróznej práce, t.j. niektorá zo psychologických disciplín – priradené v kontexte rigoróznej práce

 Predmety rigoróznej skúšky pre odbor Učiteľstvo a pedagogické vedy – učiteľstvo psychológie

  1. povinne: všeobecná pedagogika
  2. povinne: teória výchovy
  3. povinne: všeobecná didaktika
  4. povinne: psychologické a sociálne aspekty učenia
  5. povinne: didaktika psychológie
  6. povinne-výberovo:  disciplína z vedného základu rigoróznej práce, t.j. niektorá zo psychologických disciplín – priradené v kontexte rigoróznej práce

Prílohy ku stránke: