Social media and trust building

Informácie o projekte

Vyhlasovateľ:

Visegrad Fund

Číslo projektu:21830123
Doba riešenia:1. feb. 2019 - 31. jan. 2020
Vedúci projektu:Západočeská Univerzita v Plzni, Česká republika
Koordinátor projektu:prof. PaedDr. Miroslav Krystoň, CSc.
Spoluriešitelia:prof. PaedDr. Miroslav Krystoň, CSc.
prof. PhDr. Soňa Kariková, PhD.
Mgr. Michaela Beran Sládkayová, PhD.
Mgr. Martin Schubert, PhD.
Zahraničný projekt:áno

Popis projektu:

Sociálne médiá sa stali veľmi populárnymi, pretože umožňujú ľuďom zapojiť sa do online sveta a vytvárať si vzťahy na osobné, politické a obchodné účely. Online komunikácia na sociálnych médiách môže byť ovplyvnená rôznymi sociálnymi faktormi ovplyvňujúcimi rozvoj vzájomných vzťahov. Kľúčovým ukazovateľom ľudských interakcií je dôvera, ktorá je predmetom tohto projektu. Tento projekt prispeje k budovaniu dôvery v sociálne médiá zvýšením informovanosti a odolnosti voči skreslenému podávaniu správ a dezinformáciám. Sociálne médiá ponúkajú možnosti pre podnikanie, vzdelávanie, ale aj pre neformálny rozhovor a získavanie informácií. Na druhej strane existuje veľa ľudí, ktorí úmyselne šíria falošné správy, zverejňujú nepravdivé obvinenia alebo iným spôsobom parazitujú na zneužívaní sociálnych médií na osobný zisk. Používatelia sociálnych médií čelia každý deň rizikám - podvod, falošné správy, zneužitie osobných údajov. Cieľom tohto projektu je objasniť zneužívanie sociálnych médií, ukázať, ako sa správať na sociálnych médiách, aby sa zabránilo zneužívaniu a aby sa vybudovala dôvera v bezpečné používanie sociálnych médií. Jedným z ďalších cieľov je vzdelávací aspekt spojený s vývojom súboru scenárov pre študentov v krajinách V4. Scenáre sa zameriavajú na posilnenie mediálnych kompetencií, konkrétne na rozlíšenie falošných mediálnych správ od tých skutočných. Doteraz neexistujú vzdelávacie kompendiá určené učiteľom V4, ktoré by sa zaoberali otázkami pravdy a nepravdivosti v médiách na základe meta-teoretickej analýzy výsledkov výskumu z PL, CZ, SK a HU.

Hlavný riešiteľ projektu: University of West Bohemia in Pilsen (CZ)

Projektový partneri:
Pedagogical University of Kraków (PL)
Szent István University, Gödöllő (HU)
Matej Bel University in Bánská Bystrica (SK)
University of South Bohemia in České Budějovice (CZ)

Hlavným výstupom projektu je monografia: https://www.researchgate.net/publication/339799148_Social_Media_and_Trust_Building

Viac informácii nájdete na: https://www.fek.zcu.cz/en/smtb/