Katedra andragogiky v spolupráci s eduRomou spúšťa nový projekt zameraný na kultúrnu senzibilizáciu učiteľov a profesijné poradenstvo pri predchádzaní diskriminácii vo vzdelávaní
V systéme vzdelávania neexistuje orgán, ktorý by zabezpečoval cielenú pomoc vzdelávateľom v situáciách, kedy školská prax nedokáže prekonávať sociálne nerovnosti a vystavuje deti a mladých ľudí diskriminácii. Kapacity metodických centier sú limitované, know-how tu poskytujú externí lektori (MNO, experti) a vo formálnom systéme know-how ani neostáva, ani sa nebuduje.
Neporozumenie sociálnemu a kultúrnemu kontextu života rómskych komunít v slovenskej spoločnosti sa odzrkadľuje v prístupe učiteľov k vyučovaniu a následne k zlyhávaniu detí a žiakov vo vzdelávaní, ako aj k zlyhávaniu učiteľov (stereotypy, vyhorenie, strata motivácie). Racionálna voľba zatláča učiteľov do výberu takých metód a stratégií, ktoré nepracujú s odlišnosťou. Vzdelávací systém zlyháva na formy podpory učiteľom, ich profesijného rastu a aktualizácie pedagogických inovácií, čo sa v konečnom dôsledku prejavu v dlhodobo podpriemerných vzdelávacích výsledkoch.
Katedra andragogiky v spolupráci s neziskovou organizáciou EduRoma preto spúšťa projekt, cieľom ktorého je prostredníctvom prepájania formálneho a neformálneho systému ďalšieho vzdelávania učiteľov podporiť systemizáciu kvalitného poradenstva učiteľom, predchádzať segregácii vo vzdelávaní a zvyšovať kvalitu vzdelávania na Slovensku. Vzdelávací program a metodika budú pilotované so skupinou 15 – 20 vybraných učiteľov, poradcov, metodikov, ktorí sa sami stanú súčasťou siete lektorov. Nábor účastníkov začne prebiehať od nového roka 2021.
Projekt ‘CTeachers (Critically Thinking, Culturally Sensitive & Conscious Teachers)’ je podporený z programu ACF - Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.