Vymenovanie do funkcie dekanky Pedagogickej fakulty UMB v Banskej Bystrici.

Príhovor vymenovanej dekanky  Pedagogickej fakulty UMB v Banskej Bystrici doc. PaedDr. Lenky Rovňanovej, PhD.

Dňa 8. decembra 2020 mi zamestnanci PF UMB prostredníctvom svojich zástupcov a zástupkyň v Akademickom senáte vyslovili dôveru, zvolili ma za dekanku PF UMB na funkčné obdobie 2021 – 2025 a v pondelok 22. marca 2021 ma pán rektor do funkcie dekanky osobne v prítomnosti pána dekana prof. PaedDr. Š. Porubského, PhD. vymenoval. To, čo sa mi s príchodom na fakultu ani nesnívalo, sa stalo po jedenástich rokoch môjho pôsobenia skutočnosťou. Funkcia dekanky je pre mňa veľkou osobnou i profesijnou výzvou, ktorú prijímam s veľkým rešpektom, pokorou, zodpovednosťou, ale aj s odhodlaním vykročiť vpred, zmobilizovať potenciál nás všetkých, ktorým záleží na udržateľnosti našej fakulty a jej ďalšom rozvoji. Pred nami sú nové a náročné úlohy, ktoré dokážeme zvládnuť len spoločným pro-aktívnym prístupom založeným na aktívnej angažovanosti, spolupráci a zodpovednosti.

Rada nadviažem na ambíciu ešte stále nášho dekana, ktorú prezentoval na svojom volebnom vystúpení: „Byť kandidátom na dekana PF UMB pre mňa v prvom rade znamená uvažovať o možnosti vytvoriť také vedenie fakulty, v ktorom sa bude snúbiť entuziazmus s vekom a duchom mladých ľudí, s rozvahou založenou na prežitej skúsenosti tak, aby sme dokázali spoločne hľadať správne a dobré odpovede na súčasné a budúce výzvy doby. Byť iniciátorom inovácií a zmien prístupov k riešeniu vynárajúcich sa výziev je pre mňa hlavným motívom, prečo som sa rozhodol uchádzať sa o pozíciu dekana Pedagogickej fakulty UMB.“

A keďže som presvedčená o tom, že pod jeho vedením sa naša fakulta stabilizovala (aj za cenu ľudsky bolestivých ale manažérsky nevyhnutných rozhodnutí), veľmi si želám, aby jeho – náš spoločný príbeh mal pokračovanie. Nie vidina spoločenského honoru, ale pocit osobnej a spoločenskej zodpovednosti stáli za mojim rozhodnutím kandidovať na dekanku. A, verte, že sa v kontexte aktuálne náročnej a neistej situácie nerodilo ľahko.

Skúsenosť z tímovej práce súčasného manažmentu fakulty na pozícii prodekanky pre pedagogickú činnosť obohatila a rozšírila môj osobnostný systém poznania o iný pohľad na autority, na silu inštitúcie a ľudí v nej. Naučila ma vidieť silné stránky fakulty a tiež jej potenciálne ohrozenia, ako aj možnosti zavádzania inovácií a prvkov moderného manažmentu.

Uvedomujem si, že byť dekankou v týchto časoch znamená byť človekom, ktorý nebude polarizovať, ale spájať smerom dovnútra i navonok a načúvať – študentom a študentkám, partnerom a odberateľom z praxe. Čas a pohyb – to sú dve premenné dôležité pre osobnú i fakultnú úroveň. V čase sa ukrýva minulosť, súčasnosť a budúcnosť fakulty a v pohybe jej dynamika, rýchlosť, zmena, tvorivosť a  kvalita. A, samozrejme, čas je určujúcou veličinou pre prijímanie neodkladných rozhodnutí, kde čakanie na vhodnejšiu chvíľu, ktorá vôbec nemusí prísť, je rizikom. Musíme sa rozhodovať včas a správne, s predvídavosťou voči nasledujúcemu sledu ďalších krokov a udalostí.

Som pripravená s vašou podporou túto zodpovednosť prevziať a spolu s vami sa venovať aktivitám podporujúcim udržateľnosť Pedagogickej fakulty, jej rozvoj a šírenie jej dobrého mena nielen v našom regióne. Verím, že v úzkej spolupráci s tímom prodekaniek, akademickým senátom, vedeckou radou a ďalšími orgánmi fakulty a univerzity, založenej na konštruktívnej, slobodnej, otvorenej, vecnej a slušnej komunikácii dokážeme náročné výzvy zvládnuť. Uvedomujem si, že ide o procesy, ktoré nie je možné realizovať lusknutím prstov počas jedného funkčného obdobia. Vyžadujú  otvorenú diskusiu a konsenzus a, samozrejme, veľa práce. Na to však nemôžem byť sama. Dôvera vo vlastné sily a schopnosti nestačí. Dôverujem rozvahe, nadhľadu, skúsenosti, múdrosti, potenciálu, energii a odvahe vás všetkých, členov a členiek akademickej obce.

Verím totiž tomu, že inštitúcia môže byť len taká silná, ako sú silní ľudia, ktorí v nej pracujú. Tak nech sa nám spolu darí.