EUROPEAN UNIVERSITY PROGRAM FOR VOLUNTEERING AND SERVICE-LEARNING NA UMB

Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici sa v roku 2021 stala súčasťou programu European University Program of Volunteering and Service-learning. V rámci tohto programu majú všetci študenti a študentky možnosť počas leta absolvovať stáže v rámci dobrovoľníckych a service-learningových projektov v Európe. Projekty, do ktorých sa môžete zapojiť sú zverejnené na tejto stránke. https://sites.google.com/view/volunteersummer2021unijes/english

Program je interkulturálny, interdisciplnárny, intenzívny a interuniverzitný.

Základnom sú výmena a vzdelávacia skúsenosť založené na
- diverzite, ktorá odstraňuje predsudky a odhaľuje bohatstvo rozmanitosti,
- spojení, ktorá stavia mosty a objavuje realitu,
- hodnotách, ktoré znamenajú prínos pre organizácie, jednotlivcov a komunity,
- reflexii, ktorá pomáha pochopiť globálnu dynamiku a mať kritický pohľad,
- transformácii, ktorá spochybňuje a zaväzuje nás k vízii spravodlivosti.

Výber
Výber študentov a študentiek z UMB na projekty bude prebiehať v dvoch fázach: 1. Do 31.3.2021 vyplňte prihlášku, a zašlite motivačný list a životopisom v anglickom jazyku na adresu alzbeta.gregorova@umb.sk. Následne si s Vami dohodneme rozhovor. V rámci programu sa nehlásite na konkrétny projekt, ale píšete svoje preferencie.

2. V druhej fáze, študenti a študentky, ktorí budú vybratí, prejdú ešte predvýberom v rámci Erasmus, nakoľko zámerom je financovať stáže cez program Erasmus.

Príprava
Súčasťou účasti v programe je zúčastnenie sa na tréningu a príprave, tí ktorí sa nezúčastnia, budú z programu vylúčení. Okrem spoločného tréningu vyžaduje špecifickú prípravu vždy konkrétny projekt. Tieto prípravy budú prebiehať online.

- Každý projekt má lídra na univerzite.
- Tútoring a sprevádzanie študentov a študentiek na konkrétnom projekte je aj v zodpovednosti konkrétnej univerzity.
- Ubytovanie pomáha zabezpečiť prijímajúca univerzita, cestovné vysielajúca univerzita.
- Za úspešné absolvovanie stáže dostanete 6 kreditov.

Viac informácií nájdete na stránke www.servicelearning.umb.sk a prehľad projektov tu.

V prípade podrobnejších informácií kontaktujte koordinátorku: doc. PhDr. Alžbetu Brozmanová Gregorovú, alzbeta.gregorova@umb.sk, 0907 130 817