Daruj knihu deťom v Afrike

Po úspechu Daruj knihu deťom pokračujeme v myšlienke darovania kníh pre deti, ale tentoraz v Afrike. Zapojte sa od 21.12.2021 do 31.1.2022 do jedinečného projektu a prispejte na vybudovanie knižnice v Centre pre deti Gift of Love v Ugande.  V Centre pre deti žijú siroty a polosiroty s HIV trpiace chudobou, ktoré sa chcú vzdelávať a byť vzdelané. Jedným z cieľov je naučiť deti komunikovať v anglickom jazyku, ale chýbajú im dostupné a zaujímavé knihy. Vybudovať knižnicu nevieme na Slovensku, ale vieme pomôcť s jej vybudovaním na diaľku. Ako?

Pomôcť môžete darovaním ľubovoľného finančného príspevku.
Projekt je pokračovaním spolupráce Komunitnej nadácie Zdravé mesto, Pedagogickej fakulty UMB a Slovenskej katolíckej charity v Centre Gift of Love. Centrum Gift of Love začala stavať Slovenská katolícka charita v roku 2011. Išlo o reakciu na zložitú situáciu miestnych obyvateľov, ktorých od čias ozbrojených konfliktoch v 80-tych rokoch sužuje vírus HIV a chudoba. Centrum poskytuje zdravotnú starostlivosť, teplú stravu, pravidelnú školskú dochádzku, poobedné vyučovanie, voľnočasový a duchovný program pre viac ako 50 detí. V roku 2020 sa ako dobrovoľníčka zapojila do projektu Lenka Borošková*, študentka psychológie PF UMB, ktorá zmapovala potreby detí a pomohla spoločne s deťmi v centre v rámci service learningového projektu vytvoriť miesto na učenie. Projekt Daruj knihu deťom v Afrike je pokračovaním jej aktivít a je vedený študentmi a študentkami sociálnej práce PF UMB.
Chcem darovať.

*VZDELÁVANIE V POHODLÍ A TICHU
Vďaka predmetu „Service learning“ zažijú študenti to, čo znamená prekročiť hranice svojich možností a tentokrát sme spolu prekročili aj hranice Slovenska. Náš projekt sme smerovali do Ugandy, konkrétnejšie do dedinky Unna, nachádzajúcej sa neďaleko mestečka Adjumani. Táto oblasť je dotknutá chudobou, vojnou, chorobami a ťažkými osudmi.
Hlavnou úlohou centra s názvom Gift of Love, na ktoré sme sa zamerali, je poskytnúť pomoc zraniteľným sirotám a polosirotám trpiacim vírusom HIV. V centre sa nachádza približne 50 detí. Pri mapovaní potrieb sme si uvedomili, že centrum ale aj ľudia v jeho okolí, potrebujú rôznorodú pomoc, no tentokrát sme sa rozhodli podporiť štúdium detí a tým pomôcť k tomu, aby ich budúcnosť bola jasná, deti sa na ňu tešili a spoznali, čo znamená význam slovného spojenia „mať dobrý život“.
Cieľom projektu, ako som už spomínala, bolo zabezpečiť pohodlie a priestor na štúdium najmä starším deťom z centra, ktoré študujú na druhom stupni základnej školy, strednej škole alebo vysokej škole. Keďže predtým mali len prázdnu miestnosť s tvrdými lavicami z dreva, chceli sme im pripraviť niečo pohodlnejšie. Súčasťou centra je aj drevárska a krajčírska dielňa, a tak sme do projektu chceli zapojiť aj týchto študentov a pomôcť im tým, že získajú viac praxe a môžu si aj trochu privyrobiť. Chlapci nám v stolárskej dielni pripravili drevenú lavicu, menšiu stoličku a malú poličku na učebnice, ktorá sa ľahko presúva z miesta na miesto a deti si ju môžu kedykoľvek prispôsobovať. Budúce krajčírky z krajčírskej dielne nám ušili veľmi pohodlné matrace, ktoré zabezpečia pohodlie k tomu, aby sa deti mohli pri učení uvoľniť a študovať v pohodlí a s radosťou.
Aj keď sa projekt môže javiť ako len malý a bezvýznamný krok, pre deti to znamená veľmi veľa. Ich radosť a úsmev hovorí za všetko a držíme im palce, aby ich štúdium a vedomosti získané v pripravenej študovni priviedli bližšie k ich vysnívaným cieľom. Ak pomôžeme jednému dieťaťu, predstavuje to len kvapku v mori ale pre to dieťa je to všetko. A to more zmenených životov narastá len vďaka kvapkám, ktoré sa zdali na začiatku zbytočné.
Bc. Lenka Borošková, 2. ročník magisterského stupňa psychológie

Video poďakovanie https://www.youtube.com/watch?v=yJWa7qz2-QQ