Quantcast
< sekcia Kultúra

Skladateľ Ján Valach prebral v Bruseli titul Doctor honoris causa

Na archívnej snímke Ján Valach. Foto: uszz.sk

Brusel 5. mája (TASR) - Slovenský dirigent, skladateľ, organista a hudobný pedagóg Ján Valach (90) si v stredu večer na pôde Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli prevzal z rúk rektora Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Vladimíra Hiadlovského čestný akademický titul Doctor honoris causa Univerzity Mateja Bela.

Valach od roku 1968 žije v belgických Antverpách, kde zostal po úspešnom naštudovaní a predstavení opery Krútňava od Eugena Suchoňa. Jeho predstavenie malo úspech - v Antverpách a Gente sa konalo až 18 repríz.

Doma v Československu bol však i s manželkou označený za emigranta a komunistický režim im zhabal všetok majetok. Valach zostal pôsobiť v Antverpách, kde bol dirigentom Kráľovskej flámskej opery a umeleckým vedúcim a dirigentom Kráľovskej oratoriálnej spoločnosti Arti Vocali Antwerpen.

Založil a viedol Antverpský komorný zbor, bol profesorom dirigovania na Kráľovskom konzervatóriu v Gente a na hudobnej akadémii v Meise učil organovú hru.

Počas celého tohto obdobia v zahraničí šíril aj diela slovenských hudobných autorov, keďže po celý svoj život spolupracoval s nahrávacími štúdiami a rozhlasovými a televíznymi stanicami. Nahral 109 skladieb pre 29 gramofónových spoločností.

Rektor UMB Vladimír Hiadlovský pre TASR pripomenul, že Vedecká rada Univerzity Mateja Bela v apríli tohto roku schválila návrh Pedagogickej fakulty UMB na ocenenie celoživotného diela Jána Valacha a celej "šírky a hĺbky rozmeru jeho osobnosti".

"Som veľmi rád, že tento čestný titul udeľujeme osobnosti, ktorá presahuje národný rozmer," uviedol Hiadlovský.

Dodal, že profesor Valach "vyoral hlbokú brázdu" nielen v regióne Banská Bystrica, kde začal pôsobiť v roku 1962, ale aj v rámci Slovenska ako takého, keď "niekoľko desaťročí reprezentoval v zahraničí slovenské umenie a tú oblasť, v ktorej je z hľadiska hudby odborníkom".

Profesora Valacha na podnet Zastupiteľského úradu SR v Belgicku vlani ocenil aj slovenský prezident Andrej Kiska, keď mu udelil vysoké štátne vyznamenanie, Medailu prezidenta Slovenskej republiky.

Valach v rozhovore pre TASR uviedol, že často a rád chodí na Slovensko, ale práve na také významné podujatia, ako je medaila od prezidenta či udelenie čestného titulu od univerzity mesta, kde kedysi pôsobil, nemohol prísť osobne.

"Samozrejme, že je to veľmi veľká pocta a hlboko to pôsobí na dušu a aj na umelecký život. Srdečne všetkých pozdravujem, som zaviazaný vďakou a úctou a zaviazaný pred našim národným spoločenstvom,"
odkázal maestro slová vďaky na rodné Slovensko.

Na otázku, či aj v takom vysokom veku je ešte umelecky činný, Valach poznamenal, že "život pokračuje a v takej miere, do akej je človeku daná milosť, že môže počúvať, vnímať, vidieť a chodiť, tak je človek veľmi vďačný za každú príležitosť, keď môže niečo urobiť alebo niekde pomôcť".