Projekt Čítanie ako terapia je úspešný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Knihy.jpg
Pixabay.com

Študentky Filozofickej a Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici sa rozhodli spríjemniť čas dlhodobo hospitalizovaným pacientom v nemocnici Zelený sen, vybudovali knižnicu, zorganizovali čítania, tvorivé dielne, spoločenské hry a rozhovory

Študentky Filozofickej a Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici sa rozhodli spríjemniť čas dlhodobo hospitalizovaným pacientom v banskobystrickej nemocnici Zelený sen a spoločne tak vytvorili projekt Čítanie ako terapia.

Projekt zrealizovali v rámci celouniverzitného predmetu service learning. Študentky vybudovali v nemocnici knižnicu, zorganizovali čítania, tvorivé dielne, spoločenské hry a rozhovory. Hospitalizovaným tak pomohli odpútať ich pozornosť od choroby, podnecovať diskusiu na základe prečítaných textov, precvičovať ich motoriku, ale aj vytvoriť príležitosti zabaviť sa.

„Vedeli sme, že dlhodobý pobyt v nemocnici pôsobí na pacientov negatívne. Dochádza k úbytku energie, poklesu záujmu o okolie, dostavujú sa prejavy nudy a frustrácie, niekedy až depresie alebo apatie, čo komplikuje proces liečby. S nemocnicou Zelený sen sme sa dostali do kontaktu v septembri 2015, keď sme sa dozvedeli, že nemocnica hľadá dobrovoľníkov, ktorí by pacientom spríjemnili dlhý čas. Keď sme sa dostali k predmetu service learning, v rámci ktorého majú študenti možnosť vyskúšať si realizáciu vlastného projektu a prepojiť tak svoju teoretickú prípravu so získavaním praktických skúseností, neváhali sme a rozhodli sme sa posunúť svoje dobrovoľníctvo v nemocnici na vyššiu úroveň,“ uviedla organizátorka projektu Lucia Szabóová.

Knižnicu zmajstrovala katedra nábytku

Nemocničnú knižnicu vytvorili študentky sa základe zbierky kníh, ktorá sa konala 13. apríla počas podujatia Univerzitná noc literatúry. Podarilo sa im vyzbierať vyše 500 kníh.

Publikácie určené malým čitateľom venovali Detskej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici, aby aj deťom ubiehal čas strávený v nemocnici rýchlejšie. Na knihy pre pacientov Zeleného sna už čakala knižnica, ktorú zhotovili na Katedre nábytku a drevárskych výrobkov Technickej univerzity vo Zvolene. Pacienti ako aj samotný personál boli z knižnice nadšení. Niektorí si radi požičajú a prečítajú knižku sami, iným, ktorým to zdravie nedovoľuje, čítajú študentky prekladateľstva a tlmočníctva.

Service learning je inovatívna vyučovacia a učebná stratégia, ktorá sa mnoho rokov rozvíja v USA a v posledných rokoch aj v Európe. UMB v Banskej Bystrici je lídrom v rozvoji tejto stratégie vo vysokoškolskom vzdelávaní na Slovensku.

Táto metóda sa definuje ako aktívna stratégia učenia a učenia sa založená na službe v prospech iných s cieľom formovania občianskej zodpovednosti a rozvoja osobnosti. Stratégia umožňuje nielen rozvíjať kompetencie študentov, ale aj ich občiansku angažovanosť.

Zelený sen

V poslednom období narastá potreba oddelení špecializujúcich sa na poskytovanie dlhodobej intenzívnej starostlivosti. Hospitalizácia týchto pacientov na klasických oddeleniach ako ARO a JIS nie je ideálna, pretože sú špecializované na urgentnú starostlivosť o kriticky chorých pacientov.

Banskobystrická nemocnica Zelený sen, ktorá začala svoju činnosť v septembri 2014, je prvým takýmto pracoviskom na Slovensku. Kombinácia jednotky dlhodobej intenzívnej starostlivosti a oddelenia dlhodobo chorých pacientov s intenzívnou rehabilitáciou sa zdá preto ako vhodná alternatíva pre pacientov, ktorých stav je už po zvládnutí akútnej fázy stabilizovaný.

Nezastupiteľnú úlohu v celom procese liečby zohráva samozrejme rodina a jej, pokiaľ možno, čo najčastejšie návštevy, preto v nemocnici nemajú presne vymedzené návštevné hodiny, ale snažia sa vyjsť príbuzným maximálne v ústrety.

Informácie pochádzajú z tlačovej správy, ktorú poskytla agentúre SITA hovorkyňa UMB Zuzana Ševčíková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia