Novou tvárou Múzea SNP s Ne/zabudnutými príbehmi je Miss Slovensko 2015 Lujza Straková

SPRÁVY
0 /

Banskobystrické Múzeum SNP má po Noci Múzeí a galérií svoju novú tvár. Stala sa ňou sympatická Miss Slovensko 2015 Lujza Straková.

Ne/zabudnuté príbehy

Predstavil ju Dalibor Lesník z oddelenia marketingu Múzea SNP:

„Lujza Strakovú sme oslovili ešte vlani počas jej prípravy na Miss World v Číne a ona našu ponuku  prijala. Má veľmi pozitívny vzťah k SNP a boju za slobodu, váži si všetkých, ktorí prinášali obete za náš život. Tak Vznikol projekt Ne/zabudnuté príbehy, ktorým spolu s Lujzou  opäť vdýchneme život doposiaľ nezverejneným príbehom ľudí z vojnových čias od ich rodinných príslušníkov či blízkych  priateľov.“

Výzva projektu Ne/zabudnuté príbehy znie:

„Pripomeňme všetkým príbehy z čias vojny, príbehy ľudí, na ktorých môžeme byť hrdí! Každý z nás môže opätovne objaviť príbeh človeka zo svojej rodiny či okolia, ktorý by nemal ostať zabudnutý! Porozprávajte všetkým príbeh vašich blízkych z čias vojny! Predstavte nám zaujímavý predmet, ktorý dokresľuje život v tejto neľahkej dobe! Príbehy, ktorým opäť vdýchnete život, budú NE/ZABUDNUTÉ! Sledujte informácie na www.muzeumsnp.sk.“

Lujza Straková

Má 21 rokov. Svojou krásou a so 182 cm vysokou postavou je neprehliadnuteľná. Študuje andragogiku na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Ovláda angličtinu, ruštinu a nedávno sa začala učiť nemčinu. Medzi jej hobby patria ľudové tance, šport, varenie, čítanie kníh a nedávno si splnila jeden zo svojich snov – otvorila vlastný kozmetický salón. Narodená je v znamení býka a má už skúsenosti z modelingu. Jej priateľom je kanadský brankár HC´05 iClinic Banská Bystrica Mathieu Corbeil.

Stretli sme sa s ňou i jej maminou v sobotu večer počas Noci múzeí a galérií. V Múzeu SNP pri partizánskom bunkri maľovala nadšeným deťom tváre bojovými farbami. Zaujímalo nás, ako sa Lujza Straková stala novou tvárou Múzea SNP.

Sympatická Bystričanka  pre náš portál uviedla:

„Je to taký dlhší príbeh. Začal  vtedy, keď som sa pripravovala na svetové finále Miss World do Číny. Tým, že som tam cestovala, som musela byť pripravená po každej stránke. Bola to videovizitka s nejakou talentovou disciplínou. Video som poňala cez krásu  nášho Slovenska, naše tradície, kultúru a cez svoju rodinu, lebo tá mi je veľmi blízka.“

Ďalej Lujza pokračovala:

„V talentovej disciplíne som sa rozhodla pre scénický tanec s tematikou SNP. Inšpiroval ma k tomu videoklip Martina Haricha s jeho nádhernou skladbou Tichý večer, ktorú uviedol v Banskej Bystrici pri príležitosti 70. Výročia SNP a my sme ju objavili na internete. Chytila ma chytila za srdce a stala sa témou môjho scénického tanca. Vedela som, že pokiaľ mám ukázať v Čine nejakú našu tému, tak to je práve táto. Bolo krásne uviesť ju pre Činu a ďalších 130 krajín, ktoré mali na Miss World svoje zastúpenie.“

Nová tvár Múzea SNP

Na otázku, ako sa stala tvárou Múzea SNP, Lujza Straková odpovedala:

„No s Martinom Harichom sme sa stretli ešte pred mojou cestou do Číny tu v Múzeu SNP na jednej akcii, aby sme si prediskutovali použitie jeho videa. Urobili sme spolu nejaké fotografie a vtedy si ma všimli ľudia z banskobystrického múzea. Pozreli si moje súťažné video do Číny a vtedy vznikla myšlienka, či by som sa nemohla stať novou tvárou Múzea SNP.

K tomu Straková dodala:

„Ja som súhlasila, pretože si myslím, že je veľmi dôležité pre našu krajinu a budúce generácie poznať našu históriu, čo bolo Slovenské národné povstanie, že generácia našich rodičov či starých rodičov urobila v boji za slobodu pre nás mladých niečo veľké, na čo by sme nemali zabudnúť, ale rozprávať príbehy z vojnového obdobia. Som veľmi rada, že ma oslovilo Múzeum SNP a dnes môžem byť jeho tvárou. Chcem, aby sa aj takýmto spôsobom medzi mladými ľuďmi udržiavala úcta k starším spoluobčanom za všetko, čo urobili pre nás  a našu krajinu.“

Treba povedať, že Lujze Strakovej nová pozícia Tváre Múzea SNP náramne pristane. Pripojila sa tak k osobnostiam, ktoré sú späté s týmto kultúrno – historickým pamätníkom vojnového obdobia našej krajiny.

Lujza by mala cez Ne/známe príbehy upriamiť pozornosť mladých ľudí k najvýznamnejšej kapitole našich novodobých dejín, ktorou bolo Slovenské národné povstanie proti nemeckému nacizmu a jeho domácim prisluhovačom, čím sa otvorila cesta k našej slobode.

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová+ilustračné